ZSV

2. března 2008 v 23:12 |  Myslím si..
Prostě musím napsat do ZSV o něčem, co patří do psychologie. Nejhorší je, že nevím, o čem mám psát. Tak jsem vyhrabala něco, co jsem už napsala, když jsem četla takovou psychologickou knížku. Zkusím z toho ěco napsat...
ALTRUISMUS versus EGOISMUS
Naší přirozeností je být v interakci s ostatními lidmi.Od prvních dnů se dorozumíváme se členy rodiny, ať už slovy nebo jinak. Otázkou ovšem zůstává, zda vše děláme jen ze sobeckých důvodů, či nám jde i o ostatní.
Dcera Sigmunda Freuda, paní Anna Freudová tvrdila, že dítě je nesnesitelně bezohledné a sobecké. Jde mu jen o uspokojení vlastní potřeby a je mu jedno, zda tím druzí trpí. Je žravé a mlsné. Špinavé, ničeho se neštítí a dokonce se touží toho nejodpornějšího dotýkat a strkat to do úst. Vše, co chce, musí mít hned. Bylo ovšem prokázáno, že už na porodním stole sdílí s ostatními jejich starosti. Když začalo brečet jedno dítě, postupně se k němu přidali všichni. Říká se tomu primitivní empatie a je to předpoklad pro altruismus (nesobeckost). Při zkoumání dítěte v přirozeném prostředí jeho domova bylo zjištěno, že dítě staré jen několik měsíců už projevilo určitý neklid, když vidělo někoho trpět. V jednom roce už dítě postiženou osobu hladilo, líbalo apod. V roce a půl už jí pomáhalo činy např. podáním hračky, zavoláním pomoci. Toto chování bylo ovšem pozorováno různě u jiných lidí. Proto hraje zásadní roli výchova. Dítě nestačí jen potrestat, ale důležité je i vysvětlení. Ovšem nestačí pouze vysvětlení bez citových projevů. Také se musí dítě naučit pomáhat lidem, za jejichž bolest nemůže. Nesmíme to ale přehánět, aby dítě necítilo vinu vždy, když někdo trpí. Rodiče musí jít svým dětem příkladem, protože dítě po nich většinu opakuje. Sobečtí lidé mají také sobecké děti. Obvykle si pak stěžují na jejich chování, to je ovšem jen důsledek jejich výchovy.
V lidské přirozenosti je tedy altruismus i egoismus a záleží na výchově, které chování zvítězí. Lidé si však musí pomáhat, aby jejich rod nevymřel.
Toto téma jsem si vybrala, protože mě zaujalo. Všichni víme, jací jsme dnes, ale jaká je naše přirozenost, s čím se rodíme a co je potlačováno výchovou, to nám už tolik jasné není.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.