Spisovatel..

21. května 2008 v 1:09 |  Myslím si..
Pořád se obdivují různí malíří, zpěváci a umělci, ale připadá mi, že spisovatelé se obdivují ze všech nejméně. A přitom si myslím,že to je špatně. Když někdo zpívá, každý hned slyší krásný hlas a nemusí ani nad tím moc přemýšlet, když vidí obraz, taky ho oslní hned na první pohled. Zato kniha, ta se musí přečíst a přemýšlet se nad jejím obsahem. Té se nebude obdivovat, když se na ni někdo jen podívá. Samozřejmě tím nechci shazovat ostatní druhy umění, nad nimi je taky třeba přemýšlet a jedině tak je lze pořádně pochopit. Já mám však nejraději knihy ( jak už jste mohli pochopit z textu). Připadá mi něco úžasného, jak někdo dokáže popsat obyčejné věci. Každý moc dobře víme, jaké jsou a chápeme to, vyvolávají v nás určité pocity, které jsou nám všem velmi známé, ale většina z nás je nedokáže vystihnout slovy (např. já). Ale správný spisovatel je dokáže vystihnout tak bravurně. Skutečnost nám tak dobře známou a jasnou, obyčejný sluneční den dokáže popsat tak detailně a přesně, že když to čteme připadáme si, jako kdybychom na daném místě opravdu byli. Nejsou to hloupé poučky, kterým většinou ani nerozumíme, je to nenucené popsání, při kterém se nás ony pocity zmocňují a my si v tu chvíli říkáme, že ty pocity známe a že jsme ani nevěděli, že je ostatní taky tak cítí. Když čtu něco, co je mi velmi blízké, zároveň bych to však nedokázala popsat, cítím se šťastně a najednou si myslím, že na to nejsem sama. Myslím si, že psát se člověk neučí. S tím už se rodí. Tak jako s talentem kreslit, tak jako s talentem zpívat. Samozřejmě se můžeme zlepšovat cvikem, ale dobrým spisovatelem se člověk rodí. Proto tak nemám ráda slohové práce do školy, kde nám přesně řeknou, jakých prvků v nich máme použít, jakým stylem je psát a podobně. Myslím si, že když člověk píše, musí to být pro něho radost a ne jen hlídání aby to bylo přesně tak, jak to mělo být. Já osobně vím, že psát neumím, ale dělám to ráda. Ne proto abych si pak četla svůj výtvor a říkala si jak se mi povedl, tedy ne pro výsledek, ale protože mě to baví. Nebaví mě ovšem stále hlídat, ať se něco neopakuje a jak by to znělo lépe, a pak to také vypadá podle toho :D. Hrozně by mě bavilo být spisovatelkou nebo novinářkou. Psát do časopisů a přitom se dozvídat spoustu zajímavých věcí. Ale jak už jsem říkala spisovatelem se člověk rodí, takže zpátky na zem. :o)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 nightmare nightmare | Web | 21. května 2008 v 1:28 | Reagovat

veľmi pekná úvaha, viac-menej s tebou súhlasím. Len by som povedala, že ak by si veľmi chcela byť spsovateľkou alebo novinárkou, tak by si tie slohy mala brať ako prípravu.. (Vidím to na sebe - keď si prečítam nejaký svoj sloh spred 3 rokov vidím tam chyby, ktoré som vtedy vôbec nevidela..)

2 _w€ru*Sh..x..Sbéé _w€ru*Sh..x..Sbéé | Web | 21. května 2008 v 16:54 | Reagovat

Já rááda čtu..hlawě..detektivky..miluju..noo..a ráda čtu twoe úwahy..x))

3 jesí jesí | Web | 21. května 2008 v 17:36 | Reagovat

ale je to pravda , ono je totiž mnohem jednodušší obdivovat zpěváky než spisovatele ,  u kterých musíš najít styl jejichvyprávění a popřemýšlet nad tou knihou

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.