Knihy, jež mě z nějakého důvodu zaujaly

Agatha Christieová - Vlastní životopis

27. července 2008 v 21:02
Jak už název vypovídá, jde o vlastní životopis Agathy Christieové. V čem je výhoda, když je životopis napsaný autorem, jenž je zároveň hlavním hrdinou? V díle jsou mimo fakta uvedeny i opravdové pocity, názory a zajímavé úvahy. Při čtení běžného románu se můžeme s hlavními hrdiny ztotožnit jak chceme, ale vždycky víme, že jde jen o postavy smyšlené. U životopisu je tomu naopak.
Agatha svůj životopis nepsala moc formálně a ani se tolik nezaobírala zbytečnými fakty. Jak sama uvedla " Nebyla jsem vázána ani časem, ani prostorem." Psala na co si právě vzpomněla a často si v určitých okamžicích vybavila něco "z budoucnosti" a začala se tím zaobírat.
Po přečtení tohoto díla jsem neměla pocit, že znám úplně vše o jejím životě, ale spíše, že znám ji. Také jsem měla ráda, když psala o svých knihách. Nezajímaly mě až tak "hloupá fakta"- názvy, děj apod. Ale spíše jak je vytvářela, jak se na ně dívala..
Agatha je velmi skromná, chytrá, bere věci takové jaké jsou, nenáročná a hlavně miluje cestování. Nenávidí dotyk ptáků a mléko :).
Nejvíce mě zaujalo, když se jí sestra vysmála,že nikdy nenapíše detektivku, dokonce se o to vsadily. A jak to nakonec dopadlo..
Dílo je zároveň psáno pozitivním stylem. Agatha je člověk, jež zažil obě světové války, v mládí smrt otce a také rozvod. Je ale velmi silná a umí se s věcmi poprat. Také, jak jsem už uváděla, bere věci takové jaké jsou. A to je podle mě v tomto hodně důležitá vlastnost. Nemyslím si, že je Agatha tak spokojena se svým životem proto, že měla štěstí a nezažila mnoho smůly. Je to díky její povaze. Uměla si vážit pouhého faktu, že žije.
Nenapsala jsem vám děj této knihy. To si podle mě můžete najít všude. Napsal jsem vám spíše pocity, které ve mně kniha vyvolala a můj názor na ni. Je jednoznačně pozitivní a je to jedna z nejlepších knik, které jsem v blízké době četla.
Doufám, že se tato rubrika rozroste o více článků, ale vždy se budu snažit vyjádřit spíše své pocity a názory, než děj.
 
 

Reklama
Reklama